Yahudi Kutsal Metinlerinde “Havva” PDF İndir

Yahudi Kutsal Metinlerinde “Havva” kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Yahudi Kutsal Metinlerinde “Havva” kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Yahudi Kutsal Metinlerinde “Havva” PDF Kitap Bilgisi

Havva, Yahudi dininde önemli bir figürdür. Havva Yahudilik’te kadının sosyal ve kültürel hayattaki rolünü temsil etmektedir. Tekvin’de “Yaratılış” ve “İlk günah” ile ilgili geçen ifadeler erkek ve kadın cinsinin anlam ve değeri üzerinde belirleyici rol oynamıştır
Tekvin’de yaratılışla ilgili iki farklı anlatım vardır. Bu yaratışla ilgili birinci anlatım olan “Ruhban” metne göre kadın ve erkek aynı zamanda Tanrı’nın suretinde yaratılmıştır. Cinsiyet ayrımı ya da bir cinsin diğerine egemenliği yoktur. Tanrı’nın sureti erkekle bağdaşlaştırılmamış ve tüm insan ırkı Tanrı suretinde yaratılmıştır. Fakat ikinci anlatım olan “Yahvist” metne göre ise Tanrı Adem’i kaburga kemiğinden yaratmıştır. Bu anlatımda kadının yaratılışının sebebi erkeğin yalnızlığını gidermek ve ona yardımcı olmaktır. Erkeğin önce yaratılmış olmasının kabul görmesi, kadının sonradan gelen olarak itaatkârlığını meşrulaştırmaktadır. Yahudi geleneğinde baskın kadın algısının ve kadın erkek rollerinin oluşumunda Yahvist yaratılış hikâyesinin önemli bir etkisi vardır
Bir nevi kadının sembolü olan Havva’nın konumunun ikincil plana atıldığını anlamamıza yardımcı olan ikinci ifade ise “ilk günah”tır. Adem ve Havva Aden’de mutlu bir şekilde günlerini geçirirken, Havva’nın Tanrı’nın yasak kıldığı ağaçtan yemesi ve Adem’i ayartması sonucunda suçu tescillenmiştir. İlk günahın müsebbibi Havva olması nedeniyle Tanrı tarafından bazı yaptırımlara maruz bırakılmıştır. İlk günah işlenmesi ve bu günahın failinin Havva olması dolayısıyla Yahudi dininde kadının konumu olumsuz bir imaja bürünmüş ve kadın adeta günah keçisi ilan edilmiştir. Kadının bu olumsuz imajı Yahudilik’te erkeğin sorumluluğunu artırmış ve kadınların ancak erkeğe bağlı kalırlarsa olumsuz durumlarının kontrol altına alınacağı ifade edilmiştir. Buna sebep ise tüm kötülüklerin başı olarak, Havva’nın neden olduğu yasak ağaçtan yeme suçu gösterilmiş ve kadınların ayartıcı olduğu belirtilmiştir.

Yahudi Kutsal Metinlerinde “Havva” PDF İndirme Alanı

Yahudi Kutsal Metinlerinde “Havva” Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Yahudi Kutsal Metinlerinde “Havva” Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.