Sivas İli Üzerine Bir Çalışma & Turizmin Etkileri İle İlgili Algı ve Beklentileri PDF İndir

Sivas İli Üzerine Bir Çalışma & Turizmin Etkileri İle İlgili Algı ve Beklentileri kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Sivas İli Üzerine Bir Çalışma & Turizmin Etkileri İle İlgili Algı ve Beklentileri kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Sivas İli Üzerine Bir Çalışma & Turizmin Etkileri İle İlgili Algı ve Beklentileri PDF Kitap Bilgisi

İçinde birçok faktör ve değişkeni barındıran evrensel bir olgu olan turizm, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda yükselen bir değer olarak karşımıza çıkmaktadır. Her geçen gün büyüyen turizm pazarından faydalanabilecek potansiyele sahip olan Sivas, köklü tarihsel geçmişi, tarihi ve doğal varlıkları, zengin, kültürel miras ve değerleri ile gerek bölgesinde gerekse tüm Türkiye’de turizm alanında önemli çekim merkezlerinden biri olabilir. Zira, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan Sivas, ülkemizin yüz ölçümü bakımından ikinci büyük ilidir. Doğu ile batının kuzey ile güneyin kesişme noktasında bulunan Sivas, konumu itibarı ile gerek Türkiye ve gerekse yerel turizm pazarı açısından önemli bir yere sahiptir. Sahip olduğu zenginlik ve potansiyelleri yeterince değerlendiremeyen ve en fazla göç veren iller arasında yer alan Sivas’ın,  gerek sanayide gerekse kalkınma ve kentleşmede ülkenin gelişen kentleri arasında ilk sıralarda yer alamadığı görülmektedir.  Oysa Sivas’ın mevcut turizm potansiyeli ve konumu daha iyi değerlendirilebilirse bu durumun değişme ihtimali oldukça yüksektir.
Turizm, gelişmiş toplumlar için olduğu kadar aynı zamanda gelişmekte olan toplumlar için de oldukça önemli bir kalkınma aracı olarak görülmektedir. Turizm gelişimi sonucu ortaya çıkan ekonomik, sosyal ve çevresel olumlu etkileri fark eden yerel halk, bölgelerine daha fazla turistin gelmesini sağlamak amacıyla daha fazla girişimde bulunmaktadır. Dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden biri olan turizm, aynı zamanda oldukça kırılgan bir yapı sergilemektedir. Çünkü turizmin hayata geçmesi ve sürdürülebilirliği için içerdiği tüm değişkenlerin birbiriyle iç içe olması ve birbirini desteklemesi gerekmektedir. Bu değişkenlerden biri de, turizm bölgesindeki halkın turizmi ve turisti nasıl algıladığıdır.  Turizmin bir yörede gelişebilmesi için turistlerin ilişkide bulunabilecekleri bireylerin bilinçli ve farkındalık düzeylerinin yüksek olması gerekmektedir. Turizm işletmeleri, ne kadar iyi ve kaliteli hizmet sunarlarsa sunsunlar veya yasa ve yönetmeliklerle turistlere ne kadar kolaylık sağlanırsa sağlasın eğer, turistlerle ilişkide bulunabilecek yerel halkın turizme dair bilinç düzeyleri artırılmaz ve onların yardımı ve olumlu tutumları sağlanamazsa turizm çabaları başarıya ulaşamayacaktır. Yerel halk, turistlerin gittikleri yerlere dair olumlu yada olumsuz izlenim oluşturmalarında ve bir kanaate varmalarında anahtar durumdadırlar. Yerel halkın turistlere karşı, anlayışlı, nazik, misafirperver, yardımsever vb. olumlu davranış ve tutumları, turizmin bir yörede gelişmesi için vazgeçilmezdir.  Bu bakımdan, yerel halkın turizme dair algı ve beklentilerinin dikkate alınması ve planlamaların bu doğrultuda düzenlenmesi gerekmektedir.  Yerel halk, turizmin pozitif etkilerinin negatif etkilerinden fazla olduğu algısına sahip olursa, turizmin gelişim sürecine dâhil olacak, turizme katkı sağlayacak ve turistlere karşı olumlu davranışları da o ölçüde artacaktır. Bu kapsamda; Sivas Halkının turizme yönelik eğilimlerini belirleyebilmek,  turizmin algılanmasında etkili olan faktörleri tespit ederek önem seviyelerini ortaya koymak, Sivas’ta yaşayan insanların turizme verdiği önemi belirleyebilmek ve bu düşünce kapsamında yörede turizmi geliştirecek önlemlerin alınabilmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.

Göz at  Hani PDF İndir

Sivas İli Üzerine Bir Çalışma & Turizmin Etkileri İle İlgili Algı ve Beklentileri PDF İndirme Alanı

Sivas İli Üzerine Bir Çalışma & Turizmin Etkileri İle İlgili Algı ve Beklentileri Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Sivas İli Üzerine Bir Çalışma & Turizmin Etkileri İle İlgili Algı ve Beklentileri Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.