Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce PDF İndir

Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce PDF Kitap Bilgisi

Türkiye’de “mimarlık sözlüğü” denince akla ilk gelen isim olan Doğan Hasol’un, Türkiye mimarlık ve tasarım eğitiminin vazgeçilmez başvuru kaynağı Mimarlık ve Yapı Sözlüğü / Dictionary of Architecture and Building’in geliştirilmiş 8. baskısı YEM Yayın’dan çıktı.
 
İki bölümden oluşan sözlüğün birinci bölümünde İngilizce sözcük ve terimlerin Türkçe karşılıkları veriliyor; ikinci bölümde ise Türkçe sözcüklerin İngilizce karşılıkları yer alıyor. Hemen her baskısında içeriği yeniden gözden geçirilip geliştirilen İngilizce-Türkçe / Türkçe-İngilizce Mimarlık ve Yapı Sözlüğü / Dictionary of Architecture and Building yaklaşık 30000 terimden oluşuyor.
 
Doğan Hasol, böylesine önemli ve zor bir çalışmayı yapma gerekçesini şöyle özetliyor:
“İngilizcenin bütün dünyada yaygınlık kazanması, günümüzde ülkelerin dış dünyaya açılmada İngilizceyi kaçınılmaz bir araç olarak kullanır duruma gelmeleri, böyle bir sözlüğe olan gereksinmeyi artırdı.
Bu çalışma yapılırken, eski sözlükte bulunan İngilizce ve Türkçe sözcük ve terimler bir kez daha gözden geçirildi, bunlara yenileri eklendi.
Bilgi ve teknolojideki gelişmeler, yaşamımıza katılan yenilikler, yeni sözcük ve terimlerin doğmasına yol açıyor. Böylece diller de gelişiyor. İçinde bulunduğumuz iletişim ve bilgi çağı, teknik, kültürel, ticari vb. her tür ilişkinin temelini oluşturan terimlerin çeşitli dillerdeki karşılıklarının derlenmesini zorunlu kılıyor. Bu zorunluluğa bir yanıt olan bu çalışmanın, bilgi akışını kolaylaştırıp hızlandıracağı, ilgili dillerdeki metinlerin daha iyi ve doğru anlaşılmasına, o dilleri konuşan teknik adamların birbirlerini daha iyi anlamalarına yardım edeceği kuşkusuzdur.
Bu sözlükte, mimarların ve yapı dalında çalışan kişilerin tasarım ve uygulamada kullandıkları meslek dilinin sözcük ve terimlerinin derlenme-si amaçlanmıştır. Bu nedenle, tarihten gelen ve çoğu ‘biçim’le, ‘işlev’le, ‘üslup’ ve ‘akımlar’la ilgili olan sözcük ve terimlerin yanı sıra güncel teknoloji ve malzeme terimlerine de aynı ağırlıkta yer verilmiştir. Sözcüklere ilişkin açıklamalar ve ayrıntılı bilgi için bu sözlüğün doğal tamamlayıcısı olan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü’nden yararlanılabilir.
Kullananlara yararlı olması dileğiyle.”

Göz at  Alaturka Satış Stratejileri PDF İndir

Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce PDF İndirme Alanı

Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Mimarlık ve Yapı Sözlüğü/İngilizce-Türkçe/Türkçe-İngilizce Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.