Nutuk Ansiklopedik Sözlüğü PDF İndir

Nutuk Ansiklopedik Sözlüğü kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Nutuk Ansiklopedik Sözlüğü kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Nutuk Ansiklopedik Sözlüğü PDF Kitap Bilgisi

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasından 1927 yılına kadar, Milli Mücadele’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve devrimlerini belgelerle anlatan yakın tarihimizin en önemli kaynak kitabı Büyük Nutuk’tur.
Nutuk, 15-20 Ekim 1927 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisinin II. Büyük Kongresi’nde TBMM toplantı salonunda Atatürk tarafından, 6 gün içinde 36 saat ve 31 dakikada okunmuştur. Nutuk okunurken, Cumhuriyetimiz henüz dört yaşındadır ve kısa sürede olağanüstü değişimler ve devrimler yapılmıştır. Bu yüzden Nutuk’un okunması hem Türkiye’de hem de tüm dünyada büyük bir yankı yaratmıştır.
Atatürk Nutuk’ta, “Eğer dokuz yıllık faaliyetimiz ve yaptıklarımız bir mantık silsilesi ile gözden geçirilirse, ilk günden bugüne kadar izlediğimiz genel doğrultunun, ilk kararın çizdiği yoldan ve hedeften sapmamış olduğu anlaşılır” demektedir.
Nutuk, Kuva-yı Milliye dönemi, TBMM Hükümeti ve Türkiye Cumhuriyeti olarak üç dönemde ele alınmış, Cumhuriyet’le başlayan devrim ve çağdaşlaşma hareketlerini bir bütün olarak “bağımsızlık savaşı” olarak nitelendiren Mustafa Kemal, olayların belgelere dayandırılmasına özen göstermiştir.
Bu büyük eseri okumak, olayları, olayların kahramanlarını daha iyi anlamak için mevcut çalışmalardan yararlanılmış, Milli Mücadele’ye destek veren kongrelere de yer verilmiştir.

Nutuk Ansiklopedik Sözlüğü PDF İndirme Alanı

Nutuk Ansiklopedik Sözlüğü Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Nutuk Ansiklopedik Sözlüğü Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.