Çin’in Batı Bölge Teorisi & Çin’in Türkistan ve Türkiye Politikası PDF İndir

Çin’in Batı Bölge Teorisi & Çin’in Türkistan ve Türkiye Politikası kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Çin’in Batı Bölge Teorisi & Çin’in Türkistan ve Türkiye Politikası kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Çin’in Batı Bölge Teorisi & Çin’in Türkistan ve Türkiye Politikası PDF Kitap Bilgisi

General Lıu Yazhou’nun “Batı Bölge Teorisi-西部论” başlıklı bu makalesi 2010 yılında yayımlanmasının ardından, Çin devlet başkanı Şi Cinping’in 2012’de “Çin Rüyası” ile, 2013’de ilan ettiği “Bir Kuşak Bir Yol” projesi, “Batı BölgeTeorisi”nin pratikte uygulamaya koyulma biçimiydi. “Çin Rüyası” içerik itibariyle, Çinlilerin dünya hakimiyeti idealinin dışavurumu, “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminin nihai hedefi ise, “İnsanlık İçin Ortak Bir Kader Topluluğu Oluşturmak” olarak belirtilmektedir. Bu proje ile Çin, Türkistan başta olmak üzere, Ortadoğu ve Balkanlar’ı ticari ağlarla birbirine bağlayarak, ardından inşa ettiği ekonomik ve siyasi sistemle Avrasya’nın tek hâkimi olmak istemektedir.
“Çin Rüyası”, Çin’in süper güç olma hayali, “Bir Kuşak Bir Yol” ise, bu hedefe ulaşmanın yoludur. Bu yolun çıkış noktası Doğu Türkistan’dır. Tıpkı Bay Liu Yazhou’nun “Batı Bölge Teorisi”inde belirttiği gibi: “ Enerji güvenliği, süper güçlerin can damarıdır”. 
Eski Çin düşünür ve Taoizim’in öncülerinden Laozi’nin (老子M.Ö 571 – M.Ö. 471年) ünlü felsefe eseri “Daodejıng’de 道德经” “Bir karış kazanınca, bir kulaç ilerlemek得寸进尺” diye bir deyim vardır. Bu, “Karşı taraf bir karış geri çekilirse, sen bir kulaç daha ilerle” demektir.
Çinliler karşı tarafın gösterdiği nezaketi “zayıflık” olarak, iyilik ve dürüstlüğü de “aptallık” olarak görürler ve durumu hemen fırsata çevirirler.
Uygurlar, Çinlilere karşı iyi niyetli ve dürüst olmanın bedelini, vatanlarını kaybederek ödediler ve bugün dünyanın en acı çeken toplumu olarak sürünmektedirler. “Batı Bölge Teorisi” Doğu Türkistan’dan sonra Türk Dünyasını ve hatta dünyayı bekleyen “Çin Tehdidi” nin bir habercisi niteliğindedir.

Göz at  Böyle Buyurdu Zerdüşt PDF İndir

Çin’in Batı Bölge Teorisi & Çin’in Türkistan ve Türkiye Politikası PDF İndirme Alanı

Çin’in Batı Bölge Teorisi & Çin’in Türkistan ve Türkiye Politikası Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Çin’in Batı Bölge Teorisi & Çin’in Türkistan ve Türkiye Politikası Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.