Alternatif Eğitim Dergisi 15. Sayı: Sosyal ve Duygusal Öğrenme PDF İndir

[ad_1]

Alternatif Eğitim Dergisi 15. Sayı: Sosyal ve Duygusal Öğrenme kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Alternatif Eğitim Dergisi 15. Sayı: Sosyal ve Duygusal Öğrenme kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Alternatif Eğitim Dergisi 15. Sayı: Sosyal ve Duygusal Öğrenme PDF Kitap Bilgisi

Çocuklar yapılandırılmış öğretim programları doğrultusunda birçok akademik bilgi ve beceriyi kazanmak üzere okulda eğitim alıyor. Okul başarısı dendiğinde akla ilk gelen, derslerden alınan sınav notları oluyor. Hatta okul başarısı, YKS, LGS gibi sıralama ve yerleştirme sınavları başarısı ve oradan da hayat başarısı algısına dönüşerek karşımıza dikiliyor.
 
Bireysel farklar, ihtiyaçlar ve ilgiler asgari düzeyde dahi dikkat çekemiyor, hayaller ve tutkular koca bir dişlide ezilip un ufak oluyor. Uzun zamandır hem çocukların hem yetişkinlerin şikâyet noktalarından biri, okulda verilen eğitimin durağan, basmakalıp, didaktik, mekanik ve hem öğretmeni hem de öğrenciyi pasif konumda tutmaya programlanmış olması.
 
Oysa birçoğumuzun farkında olduğu bir gerçek var. Okul sosyal ilişkilerin kurulduğu, karakterin yapılandığı, öğrenmenin gerçekleştiği, özgür düşünce ve ifadenin yer aldığı ölçüde faydalı bir kurum, araç, yapı. Bunun dışında her okul endoktirinasyon merci olmanın ötesine gidemez, hak ve özgürlüklerinin bilincinde olmayan sıradan insan ve makbul vatandaş yetiştirir.
 
Okulların misyonu bu değil, bu olmamalı! Bu sayımızda özgür düşünen ve düşüncelerini özgürce ifade eden çocuk ve gençlerin öğrenme ve gelişimine azami ölçüde katkısı olan sosyal ve duygusal öğrenme konusunu ele aldık.
 
Bu sayımızda;
Sağlıklı kimlikler oluşturma
Kendini tanıma
İhtiyaç ve becerilerinin farkında olma
Duygularını anlama, ifade etme ve düzenleme
Dürtü kontrolü
Öfke, stres, kaygı gibi baş etmesi zor ve yıkıcı duyguları yönetebilme
İlişki başlatma ve sürdürme
Etkin ve etkili iletişim kurma
Irk, etnik, dil, din, cinsiyet, cinsel yönelim, beceri gibi farklılıkları anlama ve saygı duyma
Kendisinden farklı olan ve farklı kültürel/ailesel değerlerle yetişmiş birey ve gruplara karşı duygudaşlık geliştirme
Sorumlu karar alarak kendisini, başkalarını ve çevresini koruma
Hak temelli ve etik davranışları benimseme
 
olarak sıralanan sosyal duygusal öğrenme yetkinlik ve becerilerinin, okullarda bu yetkinliklere sahip öğretmenler tarafından planlı sınıf/okul uygulamaları ve öğretmenlerin model olmaları yoluyla çocuk ve gençlerin gelişim ve öğrenmelerini desteklemesi için rehberlik oluşturacak kuramsal ve uygulamalı bilgilere yer verdik. Sosyal ve duygusal öğrenmeye; çocuk, genç, yetişkin, ebeveyn, öğretmen… hepimize iyi gelecek bir içeriğe sizleri davet ediyoruz. Biz var oldukça, umut var!

[ad_2]

Alternatif Eğitim Dergisi 15. Sayı: Sosyal ve Duygusal Öğrenme PDF İndirme Alanı

Alternatif Eğitim Dergisi 15. Sayı: Sosyal ve Duygusal Öğrenme Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Alternatif Eğitim Dergisi 15. Sayı: Sosyal ve Duygusal Öğrenme Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.