Zerdüştîlerde İbadet ve Gelenekler PDF İndir

Zerdüştîlerde İbadet ve Gelenekler kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Zerdüştîlerde İbadet ve Gelenekler kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Zerdüştîlerde İbadet ve Gelenekler PDF Kitap Bilgisi

İran`ın İslam egemenliğine girmesiyle Zerdüştfilerin büyük kısmı, din değiştirerek İslam`a girmiştir. Dinini bırakmak istemeyenler de ikiye ayrılmıştır. Bunlardan bir bölümü Zerdüştíliğin İran`a tekrardan hâkim olmasından ümidini kesince gemilerle Hindistan`a göç etmiş, burada yerleşmiş ve Parsí adını almıştır. Müslümanların hakimiyetinde kalanlar ise cizye vergisini ödemek şartıyla İran`da kalmaya devam etmiştir. Bunların torunları günümüzde 15 bin dolaylarındaki nüfuslarıyla İran`da yaşamaya devam etmektedirler. Devletin kendilerine verdiği dinî azınlık statüsüne bağlı olarak İran Meclisinde aralarında seçtikleri bir milletvekiliyle temsil hakları vardır. Ayrıca meclis, ateşkede, okul, düğün ve toplantı salonu, hastane, huzurevi, yayınevi, gazete ve dergi gibi birçok kurum ve mekâna sahiptirler. Türkçeye Zerdüştilerin İbadet ve Gelenekleri (Iran Örneği), (ez Núrúz) ismiyle hazırlanan bu kitap, günümüz Iran toplumunun diní, kültürel ve toplumsal yapısı hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Kitapta Zerdüştíliğin tarihi ve Zerdüştílerin geçmiş yaşantısıyla ilgili bilgiler de bulmak mümkündür. Yazarın Zerdüştí din adamı olup anlattığı birçok uygulamaya bizzat katılmış olması, kitaptaki bilgilerin doğruluğuna olan güveni artırmaktadır. Bununla beraber yazar yeri geldiğinde bazı yazılı kaynaklara da atıfyapmaktadır.

Zerdüştîlerde İbadet ve Gelenekler PDF İndirme Alanı

Zerdüştîlerde İbadet ve Gelenekler Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Zerdüştîlerde İbadet ve Gelenekler Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.