Tek Tanrılı Dinlerde Barış ve Şiddet İkilemi PDF İndir

Tek Tanrılı Dinlerde Barış ve Şiddet İkilemi kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Tek Tanrılı Dinlerde Barış ve Şiddet İkilemi kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Tek Tanrılı Dinlerde Barış ve Şiddet İkilemi PDF Kitap Bilgisi

Masmavi gökyüzünden, Tanrı katından, yani yücelerden indirildiği için “Semavi” sıfatını alan üç din günümüzde nüfus ve nüfuz açısından etkin bir rol oynamaktadır. Bunlar bilindiği üzere sırasıyla Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam’dır. Tarihsel açıdan bakıldığında bir zincirin üç halkası olan üç düşman kardeş! Semavi açıdan bakıldığında ise, Yahudilik bir çekirdek, Hıristiyanlık gövde, İslam meyve mesabesinde değerlendirilebilir. Üçünün de doğum yerleri coğrafi olarak hemen hemen aynı. Anne baba bir öz kardeş olmalarına rağmen, doğum zamanları ve büyüme ortamları birbirinden oldukça farklı. Her üç dinin ve doğrusu bütün dinlerin ilk temel ilkesi, dünyaya barış getirmekle; hem birey hem de toplum olarak herkesi mutlu kılmaktır. Ne yazık ki, “mutluluk o kadar çok parçacıktan oluşur ki, içlerinden daima birkaçı eksik kalıyor” ve dinler hedeflerini tam olarak gerçekleştiremiyorlar. İnsanlığın en eski ideali olan barış ve mutluluğu temin ve tesis etmenin önündeki en büyük engellerin başlıcası, tarih boyunca insanoğlunun kâbusu olan şiddet, hiddet, nefret ve savaşlardır. Şiddet dinleri âdeta gölge gibi takip eden bir olgudur. Modern dünyada ise o, dinleri gölgesinde bırakma konumuna kadar yükselmiş, neredeyse şiddetin bizatihi kendisi bir “din”, yani bir “yaşam biçimi” haline gelmiş görünüyor. Rudolf Otto’nun dini tanımlarken kullandığı “mysterium tremendum et fascinans” (korkuyla ürperten, sevgiyle cezbeden bir sır) tabirini şiddet için kullanmakta bir beis yok sanki. Ancak tek bir şartla; “mysterium fascinans” kısmını ifadeden çıkarmak koşuluyla. Zira şiddet olgusunun hiçbir gizemi, esrarı, cezbeden bir yönü yok. Sadece ve yalnızca korkutuyor, ürkütüyor, öldürüyor ve imha ediyor. Otto, “mysterium” kavramını gizli, ezoterik, algının ve anlamanın ötesinde, olağanüstü ve benzersiz bir gizem olarak açıklamıştı.

Göz at  A'dan X'e & John Berger Tarafından Kurtarılmış Mektuplar PDF İndir

Tek Tanrılı Dinlerde Barış ve Şiddet İkilemi PDF İndirme Alanı

Tek Tanrılı Dinlerde Barış ve Şiddet İkilemi Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Tek Tanrılı Dinlerde Barış ve Şiddet İkilemi Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.