Sürgünde Kürt Milliyetçiliği & İran’da Kürt Milliyetçiliğinin Unutulan Yılları PDF İndir

Sürgünde Kürt Milliyetçiliği & İran’da Kürt Milliyetçiliğinin Unutulan Yılları kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Sürgünde Kürt Milliyetçiliği & İran’da Kürt Milliyetçiliğinin Unutulan Yılları kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Sürgünde Kürt Milliyetçiliği & İran’da Kürt Milliyetçiliğinin Unutulan Yılları PDF Kitap Bilgisi

Elinizdeki kitap, Mahabad Kürt Cumhuriyeti’nin düşüşünden başlayıp İran devrimiyle sonuçlanan 1947-1979 arası dönemde Kürt milliyetçiliğinin İran’da nasıl bir tarihsel özgüllük sergilediğini araştırıyor. Bu otuz yıllık dönemde sürgündeki Kürt milliyetçiliğini, bu milliyetçiliğin siyasi ve ideolojik formasyonunu, örgütsel yapısını ve liderliğini sistematik bir yaklaşımla inceliyor. 

Yazar, bir yandan sürgünde milliyetçilik olgusunun tarihsel özelliklerine ve Kürdistan’da devrim koşullarında siyasal güçlerin ve ilişkilerin nasıl biçimlendiğine bakarken, bir yandan da devrim sonrası dönemde Kürt milliyetçiliğinin gelişimini belirleyen siyasal süreç ve pratiklere ışık tutuyor.
1946’da İran’ın Mahabad kentinde kurulan kısa ömürlü Kürdistan Cumhuriyeti’nin demokratik bir siyasi kültürün ve Kürt ulusal kimliğinin gelişmesinde bir kilometre taşı oluşturduğunun altını çizen yazar, maruz kalınan askeri şiddet ve baskı pratiklerinin Kürtlerin direniş kapsamındaki söylem ve eylemleri üzerinde belirleyici bir etki yarattığını vurguluyor.

İran’daki Kürt milliyetçiliğinin unutulan yıllarına dair önemli bir boşluğu dolduran bu eser, konusunda bir ilk ve temel kaynak olma özelliği taşıyor.
 

Sürgünde Kürt Milliyetçiliği & İran’da Kürt Milliyetçiliğinin Unutulan Yılları PDF İndirme Alanı

Sürgünde Kürt Milliyetçiliği & İran’da Kürt Milliyetçiliğinin Unutulan Yılları Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Sürgünde Kürt Milliyetçiliği & İran’da Kürt Milliyetçiliğinin Unutulan Yılları Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.