Sırtında Sepeti & Bafra’dan Hopa’ya Karadeniz’de Kadınlık Halleri PDF İndir

Sırtında Sepeti & Bafra’dan Hopa’ya Karadeniz’de Kadınlık Halleri kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Sırtında Sepeti & Bafra’dan Hopa’ya Karadeniz’de Kadınlık Halleri kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır.. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Sırtında Sepeti & Bafra’dan Hopa’ya Karadeniz’de Kadınlık Halleri PDF Kitap Bilgisi

Emek Yıldırım ve Özlem Şendeniz, bir kısmı Karadeniz’de doğup büyümüş bir kısmı hasbelkader yolu bu coğrafyaya düşmüş ve burada yaşayan bir grup kadınla birlikte ilmek ilmek ördükleri bu çalışma ile, okuyucuları, Bafra’dan Hopa’ya Karadeniz’deki kadınlık hallerini irdelemeye çağırıyor. Kitapta temel olarak ele alınan iki ana hat; bir yandan bölgedeki mevcut milliyetçi, muhafazakâr ve devletçi yapılanmayla organik bir bütünlük içinde varlığını sürdüren patriyarki ve “hegemonik” erkeklikleri daha görünür kılmak iken, diğer yandan bu coğrafyanın tüm kadınlarının anlattıkları üstünden hayatın saklı diğer yanındaki “öteki” kılınanların seslerini dinlemektir. Karadeniz’e dair örtük ama yaygın bir biçimde var olan oryantalist klişelerle, stereotiplerle inşa edilen imgelerden biri olarak zihnimizde canlandırdığımız Karadeniz kadınlarının kendilerini anlatmasına kulak vermeye ve sırtlarındaki sepetlerin içine bakmaya hazır mısınız?
 
“Zira kitap, sizi bir stereotip ile yüzleşmeye çağırarak başlıyor derdini anlatmaya. Gözlerimizi kapatıp Karadeniz ve Kadın kelimelerini ardarda sıraladığımızda hatırımıza düşen bir imgeyle yapıyor bunu: Bir sepet ve o sepeti yüklenmiş bir kadın… Çalışkan, yürekli, sivri dilli, her işi becerebilen, dünyanın yükünü sırtlamış, diğer yandan halinden de memnun (!) “Karadeniz kadını.” Bölgede yaşayanlar, bölgeyle temas halinde olanlar bilir ki bu genelleme bir dış kabuktan daha fazlası değildir. Biz, sizleri, çalışmamıza kıymet verip okuyacak olan okuyucularımızı, bu dış kabuğun içine bakmaya davet ediyoruz.” 

Özlem Şendeniz & Emek Yıldırım
 

Göz at  Alaturka - Alafranga Yemek Öğretmeni Cilt 1 PDF İndir

Sırtında Sepeti & Bafra’dan Hopa’ya Karadeniz’de Kadınlık Halleri PDF İndirme Alanı

Sırtında Sepeti & Bafra’dan Hopa’ya Karadeniz’de Kadınlık Halleri Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Sırtında Sepeti & Bafra’dan Hopa’ya Karadeniz’de Kadınlık Halleri Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.