Kadının Denkliği & Boşanma Sorunu ve Kur'an'a Göre Çözümü PDF İndir

Kadının Denkliği & Boşanma Sorunu ve Kur'an'a Göre Çözümü kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Kadının Denkliği & Boşanma Sorunu ve Kur'an'a Göre Çözümü kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır.. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Kadının Denkliği & Boşanma Sorunu ve Kur'an'a Göre Çözümü PDF Kitap Bilgisi

Kadın ve erkeğin denkliği ne demektir?
 
Bunu cevaplayabilmek için konuyu fizyolojik ve hukuki yönden değerlendirmek gerekir:
 
Fiziki yönüyle kadın ve erkek eşit değillerdir. Kadın anne vasfıyla doğurgan olarak yaratılmış, erkek ise böyle değildir. Kadının doğurduğu çocuğunu emzirmesi vs. bu kapsamdadır. Erkek kuvvet olarak güçlü, kadın ise daha narindir. Bu onların fıtratlarından kaynaklanıyor. Bunun idrakindeki modern dünya, olimpiyatlar ve değişik spor dallarında da kadın erkek farklılığını her zaman için gözetmişlerdir. Eski çağda insanlar bile bu farkı bildikleri için kadını savaş meydanlarında cenke çıkardıkları hakikatte vaki değildir. Hayvanlar âlemine bakıldığında da genel prensip yani Allah’ın sünneti de böyledir. Kadının erkekten fazlalığı olduğu yönler (sevgi, merhamet, çocuk doğurma vs.) olduğu gibi, fiziki olarak erkeğin güçlü ve evin rızkını temin etme hatta aileyi koruma-gözetme görevinin erkekte olması ve dolayısıyla aile reisliği gibi bir sorumluluğu üstlenmek kadar doğal ve fıtri bir şey yoktur.
 
Hukuk yönüyle erkek ve kadın eşittirler. Kur’an’ın emrettiği dünyevi cezalar, kadın ve erkeğe hak-hukuk zaviyesinden müsavidirler. Örneğin birisinin öldürülmesine karşın verilecek had cezaları, hırsızlık suçu, zina veya mülaane yapılacağı zaman kadın ve erkek eşitlik bakımından müsavi yani denk cezalarla eşittirler. İmani sorumluluk ve kulluk mükellefiyetlerinde, alım ve satımda, hak ve hukukta erkek ve kadın için ilahi emirlerde hep eşitlik vardır. Fiziki şartlar haricinde insan olması hasebiyle liste daha da uzar…
 
Nikâh akdinin iki tarafı olan kadın ve erkek bu iradelerini özgür kullanırken, sıra boşanmaya gelince eşit olmamaları sizce hak kavramının tanımına uygun mudur? Adilane midir?
 
Vicdanların, Allah’tan korkanların buna hayır dediğini duyar gibiyiz…
 
Bizler de bunun böyle olmadığını, olmaması gerektiğini söylüyor ve ispat etmeye çalışıyoruz.
 
Gelin hep beraber Allah’ın kitabını referans alarak yeniden öğrenelim.

Göz at  Çocuklar için Python PDF İndir

Kadının Denkliği & Boşanma Sorunu ve Kur'an'a Göre Çözümü PDF İndirme Alanı

Kadının Denkliği & Boşanma Sorunu ve Kur'an'a Göre Çözümü Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Kadının Denkliği & Boşanma Sorunu ve Kur'an'a Göre Çözümü Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.