İşlevsel Yönleriyle Ninniler PDF İndir

İşlevsel Yönleriyle Ninniler kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. İşlevsel Yönleriyle Ninniler kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

İşlevsel Yönleriyle Ninniler PDF Kitap Bilgisi

Çocuk ile bakıcıları arasındaki iletişimin sanatsal boyutu olan ninniler, tüm milletlerin edebiyatında farklı bir konuma sahiptir. Müzik ile iç içe olmaları, sadelikleri, sözlerinin ve söyleyişinin ahenkliliği ninnilere ayrı bir tat katmıştır.

Ninniler, halk kültürünün çok yoğun şekilde yaşadığı, dilin bireylerde ilk olarak hayat bulduğu önemli kaynaklardır. Çocuğun, çevresini daha yeni algılamaya başladığı bir ortamda musikinin o büyülü havasını kulaklarında hissetmesi, hayatın ilk dönemlerinde beslenmesi kadar önemli olan uykuya, sözün musukiye dönüşmüş hâli ile dalması, onun ruh ve fiziki sağlığı açısından çok büyük önem arzetmektedir. Günümüzde annelerin çalışıyor olması, bebek ile anne arasındaki birlikteliğin azalmasına, bebeklerin gün içinde farklı yüzlerle karşılaşmasına neden olmuş, bu durum bebeklerin strese girmelerine ve hayatlarında düzensizliğin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Annelerin uyku moduna geçmiş bir bebeğe tatlı ve yumuşak bir ses tonu ile ninni söylemesi, günün belirli bir zaman diliminde ayrılık kaygısı yaşayan bebeğe çok büyük rahatlık sağlayacaktır.

Bugün ülkemizin birçok yöresinde halkın kullandığı bazı ninnilerin derlenmediği kanaatindeyiz. Türkiye’nin bütün bölgelerinde kullanılan ninnilerin çok iyi araştırılıp derlenmesi ayrı bir çalışma sahasıdır. Biz bu çalışmada yeni bir ninni ortaya koymaktan ziyade, ninnilerin işlevsel yönlerini incelemeye ve dünyada bu yönde yapılan çalışmalardan hareketle Türk ninnilerini genel bir değerlendirme yönüne gittik. Ninnilerin çocuğun rahat bir uyku evresi geçirmesinine katkısını, onun dil ve sosyal gelişimi üzerine etkisini, müzikalite boyutunu, içeriğini incelemeye çalıştık.
Türkiye’de üzerinde pek durulmayan ama ninniler de rastlanan şiddet unsurlarını ve dünya edebiyatında bu tarz ninnilerle benzerliklerini belirtmeye çalıştık.

Göz at  el-Mûcez fî ‘İlmi’l-Fetava’l-İslamiyye PDF İndir

İşlevsel Yönleriyle Ninniler PDF İndirme Alanı

İşlevsel Yönleriyle Ninniler Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
İşlevsel Yönleriyle Ninniler Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.