Europolitika Sayı:16 Eylül-Ekim 2022 Avrupa'da Aşırı Sağ PDF İndir

Europolitika Sayı:16 Eylül-Ekim 2022 Avrupa'da Aşırı Sağ kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Europolitika Sayı:16 Eylül-Ekim 2022 Avrupa'da Aşırı Sağ kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Europolitika Sayı:16 Eylül-Ekim 2022 Avrupa'da Aşırı Sağ PDF Kitap Bilgisi

Bundan yedi yıl önce EURO Politika ismi ile çıktığımız bu yolculukta ilk sayımızın konusu bugün olduğu gibi aşırı sağ üzerineydi. Bir anlamda tesadüfi olarak, fakat aslında statüko değişse bile bazı kavramların zaman içerisinde kendini tekrar etmesi nedeniyle, bugün yine aşırı sağı tartışmaktayız.

“Biz ve onlar” ayrımı ile dışlayıcı söylemler kullanan aşırı sağ partilerin günümüzde yeniden yükselişe geçmeleri demokratik kazanımları da ciddi anlamda tehdit etmektedir. Geçmişten günümüze yapılan akademik çalışmalar, özellikle kriz dönemlerinde aşırı sağ eğilimlerin arttığını öne sürmektedir. Bu durum ise elbette seçmen davranışını da etkilemekte ve günün sonunda bu partilerin kendilerine yönetim içerisinde yer bulmalarına sebebiyet vermektedir. Ancak bundan da ötesi, statükoda geçtiğimiz yıllara kıyasla bir farklılaşma olduğunu iddia edebiliriz. Bu bağlamda, mevcut politik spektrumun pratikte sağ ve aşırı sağ arasına sıkışmış olduğunu söyleyebiliriz.

Aşırı sağ eğilimlerin özellikle kriz dönemlerinde artış gösterdiği bilgisini göz önünde bulundurduğumuzda, önümüzdeki seçimlerde aşırı sağ partilerin kendilerine daha da fazla alan açacaklarını söylemek mümkündür. Nitekim, COVID-19’un beraberinde getirmiş olduğu ekonomik etkiler ve Rusya-Ukrayna Savaşı küresel boyut açısından örnekler arasındadır. Küresel etkilerin yanı sıra AB iç dinamiklerinde de özellikle Brexit sonrasında ciddi değişiklikler meydana gelmiştir. Evet, bugün COVID-19 ile birlikte tüketim alışkanlıklarının değiştiğini veya lojistik faaliyetlerin negatif etkilendiğini biliyoruz. Diğer yandan Orta Doğu’da devam eden çatışmalar ve Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle göç hareketliliğinin de farkındayız. Bunlar her ne kadar somut deliller olsa bile, seçmen davranışında “daha kolay” ifadelerin daha fazla yer bulduğunu da bilmekteyiz. Bu nedenle “işinizi elinizden mülteciler alıyor” minvalindeki söylemlerin maalesef bilimsel bulgulardan daha fazla kabul gördüğü aşikardır.

Avrupa Birliği’nin (AB) temel hedef ve politikalarına baktığımızda, “AB içinde ve dışında özgürlük, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü değerlerini garanti altına almak ve yaymak, her türlü ayrımcılıkla mücadele etmek” gibi söylemler öne çıksa da aşırı sağ hareketlerin yükselmesi ile pratikte taban tabana zıt bir durum ve duruş gözlemlenmektedir. Nitekim, özgürlük ve demokrasi kavramlarından tamamen uzak olan antisemitizm ve İslamofobik söylemler ve “güvenlik” adı altında kutuplaştırma çalışmaları aşırı sağ partiler tarafından ele alınmaya ve daha da kötüsü kabul görmeye devam etmektedir.

Europolitika Sayı:16 Eylül-Ekim 2022 Avrupa'da Aşırı Sağ PDF İndirme Alanı

Europolitika Sayı:16 Eylül-Ekim 2022 Avrupa'da Aşırı Sağ Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Europolitika Sayı:16 Eylül-Ekim 2022 Avrupa'da Aşırı Sağ Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.