Düzyazı (Nesir) Türleri ve Örnek Metin İncelemeleri PDF İndir

Düzyazı (Nesir) Türleri ve Örnek Metin İncelemeleri kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Düzyazı (Nesir) Türleri ve Örnek Metin İncelemeleri kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Düzyazı (Nesir) Türleri ve Örnek Metin İncelemeleri PDF Kitap Bilgisi

“Edebî sanatçılar, arının bal yapması, ağacın çiçek açması veya meyve vermesi gibi; eserlerini, daha ziyade içgüdüleriyle vücuda getirirler ve bunun verdiği mutlulukla yetinirler. Az sayıda da olsa, bu güzelliklerin farkına varan ve tadanlar da yetişiyor. Fakat onlar üzerinde düşünen, inceleme yapanların sayısı çok az.”

“Bunun sebebi, okullarda edebî eserlerin işlenmesine gereken önemin verilmemesi, öğretmenlerin edebî metinlere nasıl bakacaklarını bilmemeleridir,” der Mehmet Kaplan, bir kitabının önsözünde. Ve “Bir edebî metni okuma, anlama, inceleme ve değerlendirme, uzun hazırlık, bilgi ve deneme ister. Sığ bir bakış, en değerli eseri bile kendisine benzetir. Bugünkü psikoloji ve felsefe hakikati keşfetmiştir: Bakılan, bakana bağlıdır. Bakmasını bilen görür,” diye devam eder.

Bu çalışmamın başlangıcından sonuna kadar geçen zaman, bana metin incelemesinin, üzerinde çok çalışılması gereken bir iş olduğunu daha iyi idrak ettirdi ve beni, merhum Prof. Mehmet Kaplan’ın yukarıdaki görüşünün ne denli doğru olduğu hakkında düşünmeye bile gerek olmadığına inandırdı.

Eserde, çeşitli nesir türleri ile ilgili edebî bilgilere de geniş yer verilerek bu türlerin özellikleri tanıtılmaya çalışılmış, ayrıca metin incelemesinde gerekli olan edebî terimler açıklanmıştır.

Çeşitli eserlerden seçilmiş mensur metinlerin incelenmesini ihtiva eden bu çalışmamda; arının balına, ağacın meyvesine benzetilen bu metinlere, onların güzelliğini bozmayacak biçimde yaklaşabilmişsem, bu çalışmamı inceleyenlere yararlı olabilmenin mutluluğunu tadacağım.

Düzyazı (Nesir) Türleri ve Örnek Metin İncelemeleri PDF İndirme Alanı

Düzyazı (Nesir) Türleri ve Örnek Metin İncelemeleri Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Düzyazı (Nesir) Türleri ve Örnek Metin İncelemeleri Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.