Dinamik Fiyatlama: Türkiye’de Elektrik Fiyatlaması İçin Bir Model Önerisi -2009-2013 Verileriyle PDF İndir

Dinamik Fiyatlama: Türkiye’de Elektrik Fiyatlaması İçin Bir Model Önerisi -2009-2013 Verileriyle kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Dinamik Fiyatlama: Türkiye’de Elektrik Fiyatlaması İçin Bir Model Önerisi -2009-2013 Verileriyle kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Dinamik Fiyatlama: Türkiye’de Elektrik Fiyatlaması İçin Bir Model Önerisi -2009-2013 Verileriyle PDF Kitap Bilgisi

Bu çalışmada, doğası gereği talep edildiği anda talep miktarına eşit bir arzla karşılanması gereken ve hem fazla hem de eksik üretim durumunda ek maliyetlere yol açan bir ürün olan elektriğin dinamik olarak fiyatlanması için hangi verilerin kullanılması gerektiği araştırılmaktadır. 07.01.2009-31.12.2013 tarihlerini içeren saatlik fiyat verilerinin yapay sinir ağları kullanılarak farklı veri kombinasyonlarıyla tahminlenmesiyle elektrikte tekel piyasadan serbest piyasaya giden yola bir nebze ışık tutmak amaçlanmıştır. Hedef veri olan gün içi piyasası fiyatlarının tahmini için illerin günlük sıcaklık verileri, merkez bankası yabancı para kuru, gün öncesi piyasası verileri kullanılmış ve seçili dönemde gün öncesi piyasasıyla gün içi piyasası arasındaki %25 olan ortalama mutlak yüzdelik hatanın %20.8’e kadar iyileştirilebildiği gösterilmiştir. Çalışma hem optimizasyon alanında Türkiye’de elektriğin fiyatlanmasını içermesi hem de pazarlama alanında daha az rağbet gören fiyatlama konusunda yapay sinir ağları kullanımının ve elektriğin dinamik fiyatlanması için gerekli olabilecek verileri içeren veri seti modellerinin gösterilmesi açısından ilgili alan yazınına katkı vermeye çalışmıştır.

Dinamik Fiyatlama: Türkiye’de Elektrik Fiyatlaması İçin Bir Model Önerisi -2009-2013 Verileriyle PDF İndirme Alanı

Dinamik Fiyatlama: Türkiye’de Elektrik Fiyatlaması İçin Bir Model Önerisi -2009-2013 Verileriyle Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Dinamik Fiyatlama: Türkiye’de Elektrik Fiyatlaması İçin Bir Model Önerisi -2009-2013 Verileriyle Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.