Çöl Ateşi PDF İndir

[ad_1]

Çöl Ateşi kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Çöl Ateşi kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Çöl Ateşi PDF Kitap Bilgisi

Kırmızı Çizgi kitabının yazarından taşları yerinden oynatacak bir kitap daha…
 
 LAWRENCE VE BRİTANYA’NIN 
ARABİSTAN’DAKİ GİZLİ SAVAŞI: 1916-1918
 
 “Görevim Türkiye’ye karşı bir Arap isyanı tertip etmektir…”
Thomas Edward Lawrence
 
1916 yılı, Orta Doğu tarihinin yeniden yazılmasına sebep olan olaylara sahne olmuştu. Öncelikle Kût’ül-Amâre’de Osmanlı İmparatorluğu önderliğindeki İttifak Devletleri, başta İngiltere olmak üzere İtilaf Devletleri karşısında kesin bir zafer kazanmıştı. İngiltere, Kût’ül-Amâre bozgunundan 17 gün sonra Fransa ve Rusya ile, Osmanlı İmparatorluğu’nun Orta Doğu’daki hükümranlığına son vermek için gizlice Sykes-Picot Anlaşması olarak da bilinen Küçük Asya Anlaşması’nı imzalamıştı. 
 
Bu sırada İngiltere, Osmanlı’yı bölgeden atmak ve Arap petrolünü denetim altına almak için bağımsız bir Arap devleti kurulması konusunda Mekke Şerifi Hüseyin ile anlaşmış, bu sürecin ilk adımı olarak Kahire’de bir Arap Bürosu kurmuş ve Orta Doğu’nun kaderini değiştirecek en önemli aktörlerden birini, Thomas Edward Lawrence’ı, Mekke Şerifi Hüseyin’in oğlu Faysal’ın kuracağı Arap ordusuna teknik danışman olarak atamıştı. Artık Arap İsyanı’nın fitili yakılmış ve Orta Doğu tarihinde kanlı bir dönem başlamıştı.
 
James Barr, yıllarca Avrupa’nın arşivlerinin dehlizlerinde yol alarak Lawrence’ın Orta Doğu’nun kaderini değiştiren adam olarak nasıl ün saldığını tüm gerçekliğiyle ortaya koyuyor. Batı emperyalizminin yeniden Orta Doğu’ya yöneldiği, Orta Doğu’da taşların yerinden oynadığı bugünlerde bölgeyi tarihsel bir açıdan yeniden ele almak elzem hale geldi. Çöl Ateşi, Orta Doğu’nun tarihinin kırılma anına ilişkin bir anlatı olduğu kadar parlak, entelektüel ve yeni bir perspektifle çizilmiş Lawrence portresidir.
 
 
 “Lawrence, bugün de Orta Doğu’da dolaşan hayalettir.”
The Telegraph
 
 “Yığınlar, Lawrence’ın patlayıcıları kadar tehlikeliydi…”
Sunday Times
 
Çöl Ateşi, Lawrence’a ve Orta Doğu’da bugün de yaşananlara yeni bir bağlam katmak için taze veriler sunuyor.” 
The Times
 
“Barr, Arap İsyanı’nın ve Lawrence’ın hikâyesini, fırça darbeleriyle tuvalini tamamlamaya çalışan bir ressam edasıyla işliyor. Bu tuval, iki yıl süren olağanüstü savaşı ve önemli karakterleri gün yüzüne çıkarıyor…” 
Sunday Times
 
“Güçlü kanıtları ve ikna edici anlatımıyla Çöl Ateşi, Lawrence’ı sahnenin merkezine koyarken Arap İsyanı’nın derin tarihsel bağlamını da gözler önüne seriyor.”
Financial Times
 
“Barr, Çöl Ateşi ile tarihteki bir olayı okumamızı değil, onu yaşamamızı istiyor.”
The Sun

[ad_2]

Çöl Ateşi PDF İndirme Alanı

Çöl Ateşi Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Çöl Ateşi Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.