Ali Şükrü Beyin Tan Gazetesi PDF İndir

Ali Şükrü Beyin Tan Gazetesi kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Ali Şükrü Beyin Tan Gazetesi kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Ali Şükrü Beyin Tan Gazetesi PDF Kitap Bilgisi

Tan gazetesini tanıtan bu kitap, Ahmet Demirel’in daha önce yayımladığı- mız Birinci Meclis’te Muhalefet: İkinci Grup başlıklı incelemesine belgesel bir katkı niteliği taşıyor. Birinci Meclis’te Trabzon Mebusu olarak görev yapan Ali Şükrü Bey’in sahibi ve başyazarı olduğu Tan, 19 Ocak 1923’te İkinci Grup’un görüşlerini yaymak amacıyla yayın hayatına atıldı. Haftada altı gün yayımlanan gazete, başyazarının birkaç ay sonra hâlâ tam olarak aydınlatılamayan bir cinayete kurban gitmesi nedeniyle topu topu 68 sayı yayımlanabildi. Değişik kütüphanelere dağılmış Tan’ları biraraya getirerek hazırlanan bu derlemede, önce İkinci Grup’un temel görüşleri, sonra gazetenin içeriği değerlendiriliyor. Ardından, hemen hemen tümü Ali Şükrü Bey tarafından kaleme alınmış başyazıların tamamının, önemli bulunan başyazı dışındaki yazıların ve yine Ali Şükrü Bey’in hazırladığı “Halk ve Hükümet” başlıklı yazı dizisinin çevrimyazılarına yer veriliyor. Gazetenin yayımlandı- ğı sırada en önemli gündem maddesini oluşturan Lozan görüşmeleriyle ilgili yazıların her biri önemli bir belge niteliğinde. Ayrıca birçok yazıda ele alınan konuların, güncel tartışmalarla da kesişiyor olması özellikle dikkat çekiyor. Araştırmacıların olduğu kadar, yakın tarihimize ilgi duyan herkesin “bir şeyler” bulabileceği, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş günlerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunan önemli bir kaynak.

Ali Şükrü Beyin Tan Gazetesi PDF İndirme Alanı

Ali Şükrü Beyin Tan Gazetesi Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Ali Şükrü Beyin Tan Gazetesi Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.