Tanzimat’tan Erken Cumhuriyet’e Kumar & Talihe Zar Atmak PDF İndir

Tanzimat’tan Erken Cumhuriyet’e Kumar & Talihe Zar Atmak kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Tanzimat’tan Erken Cumhuriyet’e Kumar & Talihe Zar Atmak kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Tanzimat’tan Erken Cumhuriyet’e Kumar & Talihe Zar Atmak PDF Kitap Bilgisi

Ahmet Yeşilyurt, Osmanlı topraklarında çok daha önce görülmeye başlamış olsa da özellikle Tanzimat dönemiyle birlikte gittikçe daha da yaygınlaşan “kumar”ı ve para için oyun oynama alışkanlıklarını çeşitli yönleriyle ele alıyor: Bugün “kumarhane” olarak değerlendirdiğimiz yerlerin oluşum süreci nasıldı? Devletin “kumarla mücadele” kapsamında aldığı tedbirler, yaptığı düzenlemeler nelerdi? Kumar tutkunlarının her koşulda oynamaya devam etmek için buldukları çözümler nelerdi, yakalanmamak için neler yapıyorlardı? Tanzimat sonrasına kadar Osmanlı topraklarına yabancı olan modern anlamdaki kumarhaneler, Osmanlı ve Cumhuriyet basınında, kitaplarda, dergilerde nasıl yer alıyorlardı?
 
Kapsamlı bir arşiv araştırmasına dayanan, kumarın ve oyunların ne şekilde evrildiğini Osmanlı ve erken Cumhuriyet devri açısından belgeler üzerinden kronolojik denilebilecek şekilde ortaya koyan çalışma “talihe zar atanları”, kumar masalarında bütün varlıklarını yitirseler de oynamaktan vazgeçmeyenleri, kumar yüzünden işlenen cinayetleri, yürütülen takibatları, kumar düşkünü devlet görevlilerini, resmî ve gayriresmî kumar salonlarını, “bitirimhaneleri” ve bunlara yönelik tepkileri gözler önüne seriyor.
 
Tanzimat’tan Erken Cumhuriyet’e Kumar, “Kâr etmek isterseniz hiç oyun oynamayın, muhakkak kârlı çıkarsınız” sözünün de ortaya çıktığı trajikomik durumları, gerek devletin gerek kumarbazların tutumlarını düşündürücü olduğu kadar yer yer eğlenceli boyutlarıyla da ortaya seren bir çalışma.

Tanzimat’tan Erken Cumhuriyet’e Kumar & Talihe Zar Atmak PDF İndirme Alanı

Tanzimat’tan Erken Cumhuriyet’e Kumar & Talihe Zar Atmak Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Tanzimat’tan Erken Cumhuriyet’e Kumar & Talihe Zar Atmak Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Göz at  İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir PDF İndir

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.