Serbest Cumhuriyet Fırkası & Nasıl Doğdu, Nasıl Feshedildi? PDF İndir

Serbest Cumhuriyet Fırkası & Nasıl Doğdu, Nasıl Feshedildi? kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Serbest Cumhuriyet Fırkası & Nasıl Doğdu, Nasıl Feshedildi? kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Serbest Cumhuriyet Fırkası & Nasıl Doğdu, Nasıl Feshedildi? PDF Kitap Bilgisi

Ali Fethi Okyar’ın kaleminden Serbest Cumhuriyet Fırkası ve bir dönemin portresi. 40-50 milletvekiliyle yönetilebilir bir muhalefet olarak tasarlanan Serbest Cumhuriyet Fırkası, beklenmeyen bir performans gösterince, hele ki İzmir mitingine 50 bin kişi katılıp Fethi Bey’in önüne çıkarak “Kurtar bizi” feryatlarını basınca işin rengi aniden değişir. Yerel seçimlerde de Serbest Fırka’nın hatırı sayılır bir miktarda oy alacağı belli olunca baskılar, işkenceler, hatta halkın oy kullanma hakkına müdahaleler birbirini takip eder. Tekkelerin önlerinin süpürülmeye başlandığına, feslerin kalıplandığına vs. ilişkin malum irtica silahlarının kılıfından çıktığına da tanık olunur. Bir de ciddi bir oy alması, iktidarın alarm zillerini çaldıracak ve sonuçta kapatılması için düğmeye basılacaktır. Nihayet partiyi kurmak için en yakın arkadaşını “ıstıraplı bir işe” sürükleyen Gazi, başında bulunduğu CHP’yi korumak için devreye girecek ve başta verdiği tarafsızlık sözünün tersini yaparak Serbest Fırka’yı kapatacaktır. Böylece ağustos ayında hükümetin icraatından şikâyet raporuyla süreci başlatan Fethi Bey, 17 Kasım 1930 günü fesih kararıyla bu (liberal) düşe son verecektir. Ali Fethi Okyar’ın hatıratında bu serüveni ilk elden okuma fırsatı bulacaksınız.

Serbest Cumhuriyet Fırkası & Nasıl Doğdu, Nasıl Feshedildi? PDF İndirme Alanı

Serbest Cumhuriyet Fırkası & Nasıl Doğdu, Nasıl Feshedildi? Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Serbest Cumhuriyet Fırkası & Nasıl Doğdu, Nasıl Feshedildi? Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Göz at  Fahim Bey ve Biz (Ciltli) PDF İndir

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.