Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar PDF İndir

Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar PDF Kitap Bilgisi

Kaynaklarda, Hekimbaşı Güfte Mecmuası’nın on sekizinci yüzyılın en geniş repertuvarına sahip dindışı eserleri ihtiva eden bir mecmuası olduğu belirtilmiştir.
Bu Mecmua’yı derleyen Hekimbaşı Abdülaziz Efendi 1735-1783 tarihleri arasında yaşamış, kısa ömründe yaptığı ilmî çalışmaların yanında musiki ve edebiyatla da ilgilenmiş ve bu alanda da eserler vermiştir. Abdülaziz Efendi’nin musiki ile ilgili eğitimini nereden aldığı bilinmemekle beraber, günümüz repertuvarına gelen altı eserinden başka, Mecmua’da da bir güftesi kendisine ait olan iki bestesinin yer alması ve döneminin en geniş repertuvarını içeren bir Mecmua derlemesinden bu konuya vâkıf bir musikişinas olduğu anlaşılmaktadır. Mecmua’da Kâr, Beste, Semâîyat ve Şarkıyyât başlığı altında verilen güftelerin toplam sayısı 2738 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada Şarkıyyât bölümünde bulunan kırk farklı makamdaki dört yüz yirmi altı şarkı ele alınmıştır.
Padişah, sadrazam, şeyhülislam ve kethuda’nın dâhil olduğu, devletin zirvesinden itibaren her kesimden, her meslek grubundan, her dinden kişilerin, bestekâr ve şair olarak yer aldığı bu Mecmua, kültür yelpazemizin genişliğini ve zenginliğini ifade eden en önemli kaynaklardan biridir.

Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar PDF İndirme Alanı

Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Hekimbaşı Abdülaziz Efendi’nin Güfte Mecmuasındaki Şarkılar Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Göz at  Abanoz Kule PDF İndir

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.