Geçmişten Bugüne İktisadi Planlama PDF İndir

Geçmişten Bugüne İktisadi Planlama kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Geçmişten Bugüne İktisadi Planlama kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Geçmişten Bugüne İktisadi Planlama PDF Kitap Bilgisi

20. Yüzyılın başından itibaren kalkınma iktisadında, ülkelerin gelişmişlik seviyesinin iyileştirilmesi, kaynakların daha etkin kullanılması, değişen teknoloji ile artan nüfus ve farklılaşan talebe göre ekonomilerin dönüşümü gibi konularda planlamaya ihtiyaç duyulmuştur. İktisadi planlama, makro ölçekte ülkelerin belirlediği vizyon, strateji, amaç ve hedeflere uygun olarak planlama araçlarını kullanarak ölçülebilir, raporlanabilir ve doğrulanabilir göstergelerle kalkınmayı sağlayan ana unsurlardandır. Aynı zamanda iktisadi planlama ve ekonomi programları bir zaman perspektifinde ekonomideki kararların rasyonel olarak verilmesini sağlayan önemli bir yaklaşımdır.
Kitap, iktisadi planlamanın gerekliliğini, temel özelliklerini, kavramsal çerçevesini ve örneklerle iktisadi planlama tekniklerini ortaya koymaktadır. Araştırmacıların, akademisyenlerin, iktisadi konularda politika yapıcıların ve karar vericilerin, uzmanların ve öğrencilerin iktisadi planlama ile ilgili temel bilgilere ulaşabileceği bu kitap, alanında uzman iki akademisyen tarafından kaleme alınmıştır. Kitapta, Türkiye özelinde Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren sanayi planları ve kalkınma planlarının bugüne kadar olan gelişimi sektörel bir bakış açısıyla ortaya konmaktadır. Bununla birlikte ekonomide Genel Denge Modellerinin çekirdeğini oluşturan Girdi-Çıktı Yöntemi de planlama teknikleri kısmında detaylı bir şekilde yer almaktadır. Ayrıca, Plan-Program-Proje hiyerarşisinin tamamlayıcısı olan proje değerlendirmede karar verme araçları detaylı bir biçimde örneklerle sunulmaktadır.

Geçmişten Bugüne İktisadi Planlama PDF İndirme Alanı

Geçmişten Bugüne İktisadi Planlama Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Geçmişten Bugüne İktisadi Planlama Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Göz at  2024 KPSS Eğitim Bilimleri Rehberlik Ve Özel Eğitim Ders Notları PDF İndir

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.