Darülelhan Mecmuası PDF İndir

Darülelhan Mecmuası kitabını PDFOkuindir.com adresinden PDF formatında indirebilirsiniz. Darülelhan Mecmuası kitabının yayın dili türkçe olarak basılmıştır. Lütfen online okuyabilmek için PDF dışındaki diğer formatlarıda indirmeyi deneyiniz.

Darülelhan Mecmuası PDF Kitap Bilgisi

Dârülelhân Mecmuası, ülkemizde kurulan ilk konservatuvarın çıkardığı süreli yayındır. Konservatuvarın adını taşır. Bir müzik kurumunca yayınlanan ilk süreli yayın olmasıyla müzik sanatı, kültürü ve eğitimi açısından ayrıcalıklı bir yere sahiptir.
Mecmua, 1 Şubat 1924 yılında yayınlanmaya başlamış, 1 Şubat 1926’da çıkan 7. sayı ile de yayın hayatı sona ermiştir. Yayınlanan bu 7 sayı içinde, kurumun eğitim kadrosundan oluşan geniş bir yazar grubu yanında, dönemin önemli şair, yazar ve fikir adamlarının da makaleleri vardır. Mecmuanın makaleler dışında kalan “Dârülelhân Şuûnu”. “Talebe Sütunu”. “Dârülelhân Külliyatı” kısımlarında da önemli bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca, bu yayında makalelerin bulunduğu sayfalara pek çok dipnot konulmak suretiyle içerikte karşılaşılan şahıs, yer ve eser adları ile özellikle müzikal terimlere açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Son kısma ise okuyuculara yararlı olacağı düşüncesiyle bir de sözlükçe eklenmiştir. Müzik sanatı, kültürü ve eğitimi konularında Cumhuriyet dönemi müzik politikalarına yön vermiş, pek çoğu Avrupa’da eğitim almış ilk kuşağın, fikir, birikim ve görüşlerini yansıtan yazıların yer aldığı bu mecmua, dönemin koşullarını, kurumun kuruluş hikayesini, çağdaş Türk müzik okulunun doğuşundaki yaklaşım ve hareketleri incelemek, anlamak ve dersler çıkarmak bakımından önemlidir.
Tarih, kültür, müzik kültürü ve müzik sanatı alanına katkı sağlaması dileğiyle.

Darülelhan Mecmuası PDF İndirme Alanı

Darülelhan Mecmuası Kitabını PDF ve diğer formatlarda indirmek için lütfen dikkatli okuyunuz.
Darülelhan Mecmuası Kitabını İndirebilmek için sadece 90 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Ana Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

Alternatif Kaynak

PDF İndirme Butonu   ePUB İndirme Butonu

İndirme işlemi 3 kere denedikten sonra eğer gerçekleşmiyorsa lütfen durumu anlatan yorum bırakınız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.